Wycena wartości mieszkania, kiedy zamierzamy kupić nieruchomość na kredyt – opłaca się mieć własną wycenę

Należy wiedzieć, że operat szacunkowy jest standardowym etapem procedury kredytowej. Koszty operatu zawsze pokrywa klient. Z kolei banki przeważnie wskazują rzeczoznawcę, z którym współpracują. Oczywiście wybór takiej osoby daje pewność, że nasz operat zostanie w banku zaakceptowany, ale eksperci podkreślają, że warto zlecić wykonanie tego dokumentu samodzielnie, a więc na własną rękę znaleźć rzeczoznawcę, który wykona wycenę. Listę akceptowanych rzeczoznawców znajdziemy na stronie Związku Banków Polskich. Możemy też po prostu spytać o to w banku, w którym chcemy złożyć wniosek kredytowy.

Dlaczego warto mieć swój operat? Należy wiedzieć, że jeśli samodzielnie zlecimy wykonanie operatu, będzie on wówczas należał do nas, a nie do banku. To bardzo istotna zaleta, bowiem w razie otrzymania w jednym banku decyzji odmownej w kwestii finansowania nie trzeba będzie od nowa płacić za operat dla drugiego banku. Mając swój dokument, mamy to już z głowy, a nawet jeśli kolejny bank zleci wykonanie operatu, możemy go porównać ze swoim. Jeżeli jest mniej korzystny niż nasz, mamy w ręku argument do rozmów z bankiem. Co więcej – jeśli mamy upatrzoną nieruchomość, warto zamówić operat na samym początku. Dla własnego spokoju i żeby mieć pewność, że jest ona warta tyle, ile chce za nią zbywca. Ten zresztą (gdy mu zależy na sprzedaży) może partycypować w kosztach sporządzenia operatu lub przynajmniej o jego koszt obniżyć cenę nieruchomości.

Dlatego też warto we własny operat zainwestować. Koszt nie jest duży, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści – wynosi obecnie około 500-800 zł. Należy wiedzieć, że na cenę wpływ mają lokalizacja nieruchomości i jej specyfika, wybór metody, stawki na lokalnym rynku itp. Warto dodać, że operat szacunkowy jest ważny przez cały rok, chyba że nastąpią istotne zmiany dotyczące nieruchomości, takie jak na przykład zmiana jej przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego. Po roku możemy operat przedłużyć o kolejny rok, pod warunkiem, że podpisze się pod nim ten sam rzeczoznawca.

One thought on “Wycena wartości mieszkania, kiedy zamierzamy kupić nieruchomość na kredyt – opłaca się mieć własną wycenę

  1. Koszt 500-800 zł nie jest wysoki biorąc pod uwagę, że w dalszej perspektywie możemy wiele więcej oszczędzić.

Comments are closed.