Jak wynająć mieszkanie?

Jedną z najważniejszych części przeprowadzki do nowego miejsca jest znalezienie miejsca do życia, co ma konsekwencje zarówno na poziomie namacalnym, jak i emocjonalnym. Podobnie jak w przypadku wielu ważnych zadań i decyzji, znalezienie domu może być stresujące. Jednym z najlepszych narzędzi do zmniejszenia lub złagodzenia stresu związanego z szukaniem domu jest przygotowanie.

Jak wynająć mieszkanie?


Pierwsze kroki: posiadanie odpowiednich dokumentów przed szukaniem domu pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i frustracji. Ogólnie będziesz potrzebować dwóch rodzajów dokumentów i informacji.
Dane osobowe: agenci i wynajmujący będą chcieli potwierdzić Twoją tożsamość i status imigracyjny. Uzyskają również historię kredytową, a wielu zweryfikuje Twój status zatrudnienia.
Potwierdzenie prawa do wynajmu: Każda osoba powyżej 18 roku życia, która wynajmuje lokal jako główny dom, musi udowodnić swoje prawo do wynajmu. Akceptowane dokumenty obejmują paszport , dowód osobisty lub paszport wskazujący obywatelstwo, akt urodzenia. Lista ważnych dokumentów jest dość długa. Wynajmujący są zobowiązani do wykonywania kopii dokumentów i zwrotu oryginałów.

Budżetowanie: Twój dom powinien być bezpiecznym i zrelaksowanym miejscem; wybór takiego, który mieści się w Twoim budżecie, jest dobrym krokiem do osiągnięcia tych celów. Ogólną zasadą jest przeznaczenie około 35% miesięcznego wynagrodzenia na czynsz. Sprawdź więcej na ten temat tutaj.

Koszty początkowe: aby wynająć dom, będziesz musiał zapłacić szereg opłat z góry. Obejmują one czynsz za pierwszy miesiąc i kaucję, która jest na ogół równa około 6 tygodniom czynszu. Dodatkowo należy spodziewać się uiszczenia opłat administracyjnych i pokrycia kosztów prowadzenia kontroli kredytu i referencji. Jeśli korzystasz z usług agenta, opłaty administracyjne i kaucja będą na ogół wyższe miesięcznie niż w przypadku bezpośredniego kontaktu z wynajmującym.

Miesięczne rachunki: Upewnij się, że Twoja umowa najmu dokładnie określa, co obejmuje miesięczny czynsz. W większości przypadków najemca jest odpowiedzialny za opłacenie wszystkich rachunków domowych, w tym opłat za gaz i prąd, wodę, podatek lokalny, abonament telewizyjny, abonament telewizji cyfrowej lub satelitarnej, opłaty za dostęp do Internetu i telefon stacjonarny. Ponieważ ubezpieczenie wynajmującego nie obejmuje Twojej nieruchomości, zaleca się wykupienie ubezpieczenia zawartości.

Przydatne wskazówki: Zadawanie właściwych pytań i wykonywanie prostych czynności przed przeprowadzką może uczynić Twoje doświadczenie znacznie przyjemniejszym, a także zapewnić ochronę po wygaśnięciu umowy najmu.

Dowiedz się, co obejmuje: Sprawdź, jakie produkty elektryczne, takie jak piekarniki, zmywarki, pralki, lodówka i kuchenka mikrofalowa, są uwzględnione. Jeśli element jest dołączony, upewnij się, że jest w dobrym stanie. W przeciwnym razie możliwe jest negocjowanie z wynajmującym w celu naprawy lub wymiany przedmiotu.

Chroń się: upewnij się, że masz pisemną umowę najmu, w której określa się długość wynajmu i koszty. Przeczytaj całą umowę, a jeśli jakaś pozycja jest niejasna, poproś o wyjaśnienie. Uwzględnij listę inwentarza i zanotuj wszelkie pozycje, takie jak uszkodzenia mienia, które mogą być źródłem nieporozumienia przy wyprowadzce. Robienie i przechowywanie zdjęć nieruchomości przed wprowadzeniem się jest dobrym sposobem na zabezpieczenie depozytu i uniknięcie sporów. Przeczytaj również wszystkie liczniki przed wprowadzeniem się, aby upewnić się, że nie jesteś obciążony kosztami użytkowania poprzedniego najemcy.

Dokładnie zbadaj nieruchomość: sprawdź, czy instalacja hydrauliczna działa prawidłowo, drzwi i okna łatwo się otwierają i zamykają, a wszelkie elementy elektryczne, w tym światła i gniazdka, działają prawidłowo.

Zasoby: Znalezienie miejsca do życia może wydawać się trudnym zadaniem. Na szczęście istnieje wiele zasobów, które pomagają to znacznie ułatwić.

Prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego podlegają przepisom rządowym. Właściciele są zobowiązani do przekazania wszystkim najemcom książeczki z listą kontrolną dotyczącą wynajmu. Wersja internetowa broszury zawiera szereg linków do odpowiednich agencji i bardziej szczegółowe informacje.

One thought on “Jak wynająć mieszkanie?

  1. Przede wszystkim dobrze przejrzeć każdy zakamarek wynajmowanego mieszkania, sprawdzić, czy nie ma żadnych ukrytych usterek.

Comments are closed.