Rośliny, które oczyszczają powietrze w mieszkaniu

Rośliny są zdolne do oczyszczania powietrza, co wykazały dogłębne badania naukowców z NASA i innych instytucji naukowych: organizmy te mogą oczyszczać powietrze, którym normalnie oddychamy, ale także wytwarzać tlen, dzięki fotosyntezie chlorofilu. Jest wiele roślin, które możemy wybrać do tego celu, ale czy jest jakaś, która się wyróżnia?

Jaka roślina jest dobra do oczyszczania powietrza w domu?

Fitoremediacja, czyli proces, w którym oczyszczane jest powietrze, to jedna z cech, które posiadają rośliny. Nie dzieje się to jednak tylko w liściach, ale przede wszystkim w korzeniach, dzięki szczególnemu połączeniu gleby, mikroorganizmów i samych korzeni. Proces ten zachodzi jednak tylko u tzw. roślin „hiperakumulacyjnych” i dlatego warto wiedzieć, jak wybrać roślinę pokojową, która pozwala w największym stopniu oczyszczać powietrze.

Sanseveria – najlepsza roślina do oczyszczania powietrza

Sansewieria jest najlepszą rośliną wewnętrzną zdolną do oczyszczania powietrza i czynienia go dobrym i świeżym dla nas wszystkich. Bez wątpienia jest modna i nie przestaje zadziwiać dzięki ogromnym możliwościom adaptacyjnym i niekwestionowanej elegancji. Wszyscy powinniśmy mieć tę roślinę w domu, zarówno dla wielkich korzyści, jakie przynosi, i dla zielonego akcentu, jaki daje, ale także dlatego, że nie wymaga szczególnej i starannej pielęgnacji.

Preferuje środowisko domowe, w którym temperatury są prawie zawsze regularne i bez nagłych zmian, i nie szczególnie lubi zimno: w zimie zaleca się trzymanie tej rośliny w pomieszczeniach. Sanservia wymaga podlewania tylko raz w tygodniu i to głównie w najgorętszych miesiącach, zimą wystarczy podlewanie co 2 tygodnie.

Bluszcz – kolejna roślina do oczyszczania powietrza w domu

Bluszcz jest również znaną rośliną oczyszczającą: pneumolodzy i eksperci zdecydowanie zalecają go wszystkim tym, którzy cierpią na alergiczny nieżyt nosa: w tych przypadkach życie w zdrowym i czystym środowisku staje się prawdziwym priorytetem. Wybierz odmianę do uprawy w małych doniczkach, może wiszących, która najlepiej sprawdzi się w oczyszczaniu domu. Bluszcz ma niezwykłą zdolność pochłaniania do 90% toksycznych substancji obecnych w powietrzu. Roślina ta jest również bardzo elegancka, umie doskonale dostosować się do każdego stylu, zmniejsza również stężenie dwutlenku azotu i drobnego pyłu. Bardzo dobrze rośnie w cieniu i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj styl rustykalny, który doskonale sprawdza się w łączeniu roślin z resztą wystroju domu.