7 rzeczy, które blokują cię (niepotrzebnie) przed kupieniem mieszkania na wynajem

Masz spore oszczędności, które leżą na koncie i tracą na wartości? Serce ci pęka, gdy patrzysz jak z dnia na dzień biedniejesz. Dlaczego nie kupisz nieruchomości? Poznaj 7 powodów, które cię blokują i zastanów się, czy to przypadkiem nie jest idealna inwestycja właśnie dla ciebie.


1. Boisz się


Faktycznie, rynek jest niespokojny. Mieszkania drożeją, bo inflacja rośnie, a to napędza rynek. Z drugiej strony, jak mawiają niektórzy, bańka musi kiedyś pęknąć. Nie wiesz, na czym polega wynajem, a opinie co do zyskowności inwestycji, są naprawdę różne. W dodatku gdzieś z tyłu głowy, kołacze niepewność czy rząd nie wprowadzi dodatkowych podatków dla właścicieli. Tak, strach to poważny argument przeciw. Tylko, tak naprawdę, co w życiu jesteś w stanie przewidzieć, tak od początku do końca?


2. Znajomi ci odradzają


Szczególnie ci, którzy nie mają mieszkań na wynajem i nie mają o tym pojęcia. Być może także ci, którzy mają jedno i to odziedziczone mieszkanie, a w dodatku kompletnie nie mają pomysłu, jak na nim zarobić. Tylko każdy jest w nieco innej sytuacji, a ty masz swój rozum i powinieneś mieć swoją własną opinię.


3. Nic nie wiesz o najmie


Brak wiedzy to bardzo poważna przeszkoda, bo nigdy nie powinniśmy inwestować w coś, czego nie rozumiemy. Tylko rynek nieruchomości to nie jest fizyka kwantowa, a ty nie jesteś idiotą, tylko inteligentnym człowiekiem, który umie czytać ze zrozumieniem i się uczyć. Nie ma najmniejszego problemu, by opanować podstawową wiedzę o nieruchomościach, najmie, remontach, podatkach i rentowności inwestycji.


4. Boisz się, że trafisz na złych najemców


Jasne, ludzie są bardzo różni i zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Tylko, czy da się ich w życiu uniknąć? Wystarczy dobrze przeprowadzić rozmowy z potencjalnymi najemcami, by wiedzieć, czy będzie kłopot. Równie ważna jest skonsultowana z prawnikiem umowa, która zawiera wszelkie zapisy, dające nam gwarancje spokoju. Konsekwentne rozliczanie i przestrzeganie ustalonych zasad sprawia, że najemcy muszą przestrzegać określonej dyscypliny.


5. Nie wierzysz w siebie


Nie znam się na tym, to się na pewno nie uda, każdemu innemu, ale nie mnie… Brak wiary w siebie i swoje umiejętności to naprawdę ogromny problem. Tylko, jeśli się nie przełamiesz, nigdy nie będziesz wiedział, czy znasz się na inwestycjach w nieruchomości i czy umiesz na tym zarobić.


6. Nie masz czasu


To zawsze doskonała wymówka, zwłaszcza gdy oglądasz kolejny serial i siedzisz przed telewizorem. Zwłaszcza że pracujesz, zarabiasz i po co potrzebny ci kolejny kłopot, który masz sobie brać na głowę. Szukanie mieszkania, remont, urządzanie go, potem dawanie ogłoszeń i właściwego najemcy to faktycznie wymaga czasu. Tylko wyjście poza swoją strefę komfortu, może być po prostu bardzo opłacalne.


7. Na rynku nie ma już dobrych inwestycji


Tak, to prawda, rynek jest niestabilny. Deweloperzy dyktują ceny, wpłacenie zaliczki niczego już nie gwarantuje, a znalezienie okazji inwestycyjnej jest coraz trudniejsze. Nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Nadal są sprzedający, którzy potrzebują gotówki błyskawicznie, zdarzają się i coraz częściej zdarzać się będą mieszkania z problemami, tj. zadłużone i tak dalej. Wszystko jest kwestią znalezienia tego właściwego.

One thought on “7 rzeczy, które blokują cię (niepotrzebnie) przed kupieniem mieszkania na wynajem

  1. Ja wychodzę z założenie, że wciąż mam za małą wiedzę żeby kupić mieszkanie na wynajem, a nie chce inwestować w coś, na czym się nie znam

Comments are closed.