Wydawać by się mogło, że wycena nieruchomości przez notariusza jest bardzo łatwym zagadnieniem. Wiele osób zastanawia się zresztą nad tym, jak notariusz wycenia nieruchomość. Tymczasem jeśli nieco głębiej przyjrzymy się tej sprawie, to ze zdziwieniem możemy odkryć, że tego typu prawnik nie działa w tym zakresie a i sam akt notarialny absolutnie żadną wyceną nie jest. Oczywiście jasnym jest, że do jego sporządzenia potrzebna jest szacunkowa wartość nieruchomości, lecz jej ustaleniem nie zajmuje się ten specjalista. Zasadniczo sam notariusz określając to, jaka jest jej wartość opiera się na zgodnych oświadczeniach stron transakcji.
Dzieje się tak dlatego, że prawo uznaje, że osoby chcące dokonać procesu sprzedaży i kupna same najlepiej wiedzą jaką kwotę na jej zakup trzeba przeznaczyć. Takie podejście przepisów prawnych jest też bardzo zgodne z zasadami wolnego rynku. Oczywiście samo państwo nie może tutaj absolutnie pozostawiać całkowicie wolnej ręki, gdyż zachodzi zawsze ryzyko pewnych nadużyć w tym zakresie. Z tego też powodu wartość nieruchomości, która zadeklarowały strony może być sprawdzona przez urząd skarbowy. Jest to też logiczne z tego faktu, że chociażby podatek od spadków i darowizn zależy od wartości nieruchomości. Każda dobra kancelaria notarialna podczas takiej transakcji poinformuje też zapewne wszystkich zainteresowanych o tym fakcie zachęcając, aby jak najdokładniej oszacowali podane w umowie wartości. Rzeczą jasną jest też to, że nie każdy z nas musi posiadać fachową wiedzę na temat wycen.
Dlatego też zawsze można posiłkować się usługami zewnętrznego rzeczoznawcy majątkowego. Jak pokazuje też rynkowa praktyka absolutnie nie warto zaniżać deklarowanych kwot. Niech więc wartość rynkowa będzie oszacowana jak najdokładniej, a wówczas unikniemy wielu niepotrzebnych konsekwencji. Kiedy nie jesteśmy też pewni, jak podstępować w procesie kupna, lub sprzedaży nieruchomości to dobrze jest też postawić na fachowe porady prawne, które pomogą wyjaśnić nasze wątpliwości.