Sprzedaż mieszka to nie łatwa sztuka, zwłaszcza jeśli zależy nam zarówno na szybkiej, jak i korzystnej transakcji. Jest jednak kilka aspektów, które mogą znacząco przyspieszyć sprzedaż nieruchomości. Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom? Oto nasze podpowiedzi.
Biuro nieruchomości
Osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania, powinny rozważyć pomoc, jaką oferuje agencja nieruchomości. Specjaliści pomogą odpowiednio przygotować ogłoszenie, wystawią je na portalach z ogłoszeniami oraz wezmą na siebie kontakty z potencjalnymi kupującymi. Dodatkowo często agent nieruchomości ma swoją bazę potencjalnych klientów oraz współpracuje z innymi biurami nieruchomości, co zwiększa szansę na szybką sprzedaż. Dla sprzedającego oznacza to również dużą oszczędność czasu i energii. Ponadto, warto pamiętać, że szybsza sprzedaż mieszkania finalnie oznacza dużą oszczędność pieniędzy, gdyż przedłużająca się sprzedaż oznacza konieczność dłuższego utrzymywania niechcianego mieszkania.
Przygotowanie mieszkania do sprzedaży
Ważną kwestią sprzedaży mieszkania lub domu jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości tak, aby była ona atrakcyjniejsza w oczach kupujących. W tym celu trzeba przede wszystkim dobrze posprzątać lokal, pozbywając się starych, zniszczonych i niepotrzebnych sprzętów. Warto również schować wszystkie prywatne przedmioty takie jak: ramki ze zdjęciami, kosmetyki, czy pamiątki z podróży. Mieszkanie powinno wyglądać na niezamieszkałe, co umożliwi potencjalnym kupującym wyobrażenie sobie ich własnej wizji jego urządzenia. Jeśli lokal tego wymaga, warto przeprowadzić również drobne naprawy i odmalować ściany, co niewielkim kosztem poprawi ogólny wygląd i stan nieruchomości.
Dobre ogłoszenie
Kluczowe podczas wystawiania mieszkania na sprzedaż jest ogłoszenie, które powinno przedstawiać wszystkie najważniejsze fakty na temat oferowanej nieruchomości, a jednocześnie zachęcać do jej obejrzenia. Dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno zawierać:
• cenę – warto, aby była ona realna. Zbyt wysoka odstraszy potencjalnych kupujących, a zbyt niska narazi nas na straty;
• powierzchnię i rozkład lokalu – warto podać dokładną liczbę pokoi, ich rozmieszczenie oraz oczywiście metraż całego mieszkania;
• stan techniczny lokalu – najlepiej dokładnie opisać wszystkie przeprowadzane remonty wraz z podaniem roku ich wykonania;
• rodzaj budownictwa i piętro, na którym znajduje się lokal;
• dokładną lokalizację wraz z atutami np. bliskość sklepów, szkół, przychodni, teatru;
• dodatkowe atuty – miła i spokojna okolica, przyjaźni sąsiedzi, dobra komunikacja z pobliskimi miastami itp.
Dodatkowo w ogłoszeniu dobrze jest podać miesięczne koszty utrzymania i stan prawny lokalu. Do ogłoszenia dobrze jest również dodać zdjęcia nieruchomości. Najlepiej dodać 1 zdjęcia każdego pomieszczenia, które powinno być w całości uchwycone. Na zdjęciach lepiej nie skupiać się na szczegółach i nie pokazywać zbliżeń na lodówkę, czy kanapę, które niewiele mówią o stanie lokalu. Zdjęcia najlepiej wykonywać przy dobrym oświetleniu dziennym, dbając, aby na zdjęciu nie były widoczne żadne osoby ani odbicie aparatu fotograficznego, czy komórki np. w lustrach lub szybach.