Jak wynika z danych Eurostatu, znacznie więcej inwestujemy w mieszkania deweloperskie. Pod względem udziału nowych lokali w sprzedaży, Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich. Pandemia nie odcisnęła piętna na rynku nieruchomości. Polacy coraz częściej kupują mieszkania z rynku pierwotnego i chcą mieszkań „na swoim”. Zapotrzebowanie jest tak duże, że deweloperzy uzupełniają aktualną ofertę o nowe inwestycje budowlane na terenie całego kraju.
Dlaczego warto kupić mieszkanie od dewelopera?
Jeśli masz dość mieszkania kątem u rodziców lub w wynajmowanym lokalu, to nowe mieszkanie deweloperskie będzie atrakcyjną propozycją. Deweloperzy doskonale znają potrzeby osób poszukujących nowej nieruchomości, dlatego lokalizują swoje inwestycje w sąsiedztwie doskonałej infrastruktury. Mowa nie tylko o węzłach komunikacyjnych, punktach usługowych i szkołach. Nowe inwestycje powstają w atrakcyjnym otoczeniu zieleni, gdzie do dyspozycji są parki, skwery lub trasy rowerowe, i nie tylko.
Stan deweloperski oznacza, że budowa została zakończona i lokal przygotowany jest pod prace wykończeniowe takie jak malowanie, tapetowanie czy kładzenie płytek. W mieszkaniu od dewelopera masz wpływ na jego wykończenie, bowiem jesteś pierwszym właścicielem. Swobodnie aranżujesz i dostosowujesz pomieszczenia do swoich potrzeb. Możesz kupić także nieruchomość pod klucz, czyli gotową do zamieszkania. Nowe budownictwo to nowoczesne rozwiązania technologiczne, niebanalne bryły budynków, własne miejsce parkingowe oraz kameralne osiedla. Budowa domu to proces czasochłonny, dlatego wiele osób rezygnuje z tej opcji. Dodatkowo Polaków zniechęcają procedury urzędowe oraz nie zawsze kompetentni pracownicy budowlani. Tutaj nie musisz się martwić o ukryte wady lub niespodziewane remonty. Zakup mieszkania od dewelopera to wygoda i gwarancja wysokiego standardu. To do niego należy dbałość o dokumentację oraz pilnowanie wszystkich etapów budowy. O każdej zmianie w projekcie powinieneś zostać poinformowany. Nabywając lokum od dewelopera nie trzeba płacić podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych).
Jak sprawdzić dewelopera i od czego zacząć?
Poszukiwania na własną rękę i przeglądanie wielu ofert, może być mozolnym zadaniem. Jeśli masz określone potrzeby, co do metrażu mieszkania, lokalizacji, ilości pomieszczeń i ceny, warto odwiedzić biuro nieruchomości. Agencja nieruchomości doskonale zna rynek mieszkaniowy i dysponuje wieloma ofertami. Może także reprezentować Ciebie w procesie zakupu. Inną opcją jest skorzystanie z wycen nieruchomości w przeglądarkach internetowych, które wskażą oferty zgodne z preferencjami. Dobrze jest sprawdzić wybranego dewelopera, odwiedzając jego stronę internetową. Deweloper, który ma za sobą wiele udanych inwestycji oraz nagród, jest wiarygodny. Można także zapoznać się z danymi firmy w KRS oraz opiniami na temat inwestora. Należy być ostrożnym przy inwestycji budowanej, wznoszonej przez podmiot, który dopiero co pojawił się na rynku. Kolejny krok to wizyta w biurze sprzedaży dewelopera. Nie bój się zadawać pytań, warto spisać sobie kilka na kartce (np. harmonogram spłaty, droga dojazdowa, działalności prowadzone w sąsiedztwie). Jeśli transakcja ma być sfinansowana z kredytu, to należy podpisać umowę przedwstępną (na wypadek odmowy banku). Właściwy dokument to umowa deweloperska. Należy dokładnie się z nią zapoznać i wyjaśnić wszelkie niejasności. Mieszkanie deweloperskie to inwestycja pozwalająca zaoszczędzić czas i pieniądze. Lokal możesz sprzedać, wynajmować lub w nim zamieszkać i cieszyć się komfortem życia.