postheadericon U włoskowców grupy B

U włoskowców grupy B stwierdzono jeszcze jeden antygen, który wykazuje silne właściwości uodporniające, jest ciepłochwiejny, przechodzi do podłoża i absorbuje się na wodorotlenku glinu. Nazwano go ,,ARU” – antygen rozpuszczalny uodporniający. Wytwarzanie tego antygenu idzie w parze ze zdolnością do hemaglutynacji krwinek kurzych, co wykorzystywane jest przy doborze szczepów immunogennych.

W ostatnich latach opisano dalsze grupy antygenowe, określone literami C, D, E, F i P, różniące się budową antygenów typowo swoistych.

Właściwości fizjologiczne. Wzrost włoskowców różycy na podłożach sztucznych jest bardzo delikatny, chociaż ich wymagania odżywcze są niewielkie. Na agarze zwykłym rosną już w temperaturze pokojowej, tworząc po kilkunastu godzinach drobne przejrzyste kolonie. Na agarze z krwią baranią kolonie są również bardzo drobne, otoczone strefą he- molizy typu alf-a. W bulionie włoskowce rosną w postaci mętu lub lekkiego osadu, na żelatynie kłutej wykazują charakterystyczny wzrost w kształcie szczoteczki do mycia szkła. Dobrze rozwijają się w bulionie z dodatkiem żółci, który służy jako pożywka namnażająca.

Leave a Reply

Przyjaciele
    System reklamy Test
Kategoria
Przyjaciele