postheadericon Pożywka ma kolor niebieski

Myc. tuberculosis, natomiast po zakażeniu Myc. bovis stwierdza się u niego spadek wagi i po około 12 tygodniach na sekcji rozległe zmiany we wszystkich narządach, szczególnie w płucach, pokrytych typowymi gruźliczymi gruzełkami.

Szczepy można różnicować na pożywce z czerwienią bromokrezolową Wagenera-Mitscherlicha. Pożywka ma kolor niebieski i Myc. tuberculosis zmienia po 3-8 tygodniach podłoże na kolor żółty. Myc. bovis nie powoduje zmiany zabarwienia. Reakcja polega na utlenieniu gliceryny i powstawaniu wolnego kwasu. Myc. bovis nie utlenia gliceryny, wobec tego pożywka barwy nie zmienia.

W ostatnich latach dobre usługi oddaje w różnicowaniu szczepów test niacynowy według Konno. Wykorzystuje się ilościową różnicę w wytwarzaniu kwasu nikotynowego przez Mycobacterium. Myc. tuberculosis wytwarza go trzykrotnie więcej niż Myc. bovis. Obecność kwasu wykazuje się przez dodanie do roztworu aniliny, określonej ilości prątków i roztworu cyjanku bromu. Reakcja jest pozytywna, jeśli w ciągu kilku sekund roztwór przyjmie zabarwienie żółte. Często jednak ani cechy morfologiczne, ani biochemiczne, czy zachowanie się szczepów w stosunku do antybiotyków nie są wystarczające do ich zróżnicowania.

Leave a Reply

Przyjaciele
    System reklamy Test
Kategoria
Przyjaciele