postheadericon Postać anginalna

W krwi obwodowej stwierdza się często monocytozę (stąd nazwa – Listeria monocytogenes). Zwiększenie ilości komórek jednojądrzastych w naturalnym zakażeniu listerią nie jest jednak zjawiskiem tak regularnym, jak w przebiegu doświadczalnej listeriozy u zwierząt, np. u królika lub świnki morskiej. Czynnik powodujący monocytozę znajduje się we frakcji lipidowej komórki bakteryjnej. Frakcja wielocukrowa listerii wykazuje natomiast działanie toksyczne podobne do działania endotoksy- ny pałeczek Gram-ujemnych.

Postać anginalna często klinicznie przypomina obraz wirusowej mononukleozy zakaźnej. Celem wyjaśnienia etiologii choroby należy w takich przypadkach zrobić posiewy wymazów z gardła, posiew krwi oraz wykonać badania serologiczne z antygenami listerii i odczyn Paula-Bunnela, który wypada dodatnio w mononukleozie wirusowej.

Listerioza ośrodkowego układu nerwowego jest następstwem zakażenia uogólnionego, które rozszerza się drogą hematogenną lub chłonną z pierwotnego ogniska infekcji. Przebiega pod postacią ropnego zapalenia opon mózgowych, zapalenia opon mózgowych i mózgu, zdarzają się psychozy, czasami tworzą się ropnie mózgu. Jest to postać bardzo ciężka, a śmiertelność sięga tu 70%.

Leave a Reply

Przyjaciele
    System reklamy Test
Kategoria
Przyjaciele