postheadericon Na pożywce Loewensteina

Na pożywce Loewensteina kolonie mają 2—10 mm średnicy, rosną w formie R (rough) – szorstkiej, o nierównych brzegach wzrost ich jest obfitszy w obecności glicerolu. Jest to typ wzrostu eugoniczny, charakterystyczny dla Mycobacterium tuberculosis. Kolonie są suche, brodaw- kowate (kalafiorowate), nieregularne, o kolorze kremowym, lub są prawie

bezbarwne. Źle zawieszają się w wodzie. Na powierzchni pożywek płynnych tworzą gruby, ziarnisty kożuch. Aktywność biochemiczna prątków nie jest charakterystyczna. Redukują azotany do azotynów. Zawierają katalazę, peroksydazę, ureazę, lipazę i nikotynamidazę. Oznaczenie niektórych enzymów może różnicować Myc. tuberculosis od Myc. bovis i prątków atypowych.

Prątki wytwarzają szereg barwników: karotenoidy, flawiny, ftiokol, kryptoksantynę. Wszystkie one są zawarte w ścianie komórkowej. Prątki są wrażliwe na ogrzewanie i światło. Wykazują szczególną oporność na wysychanie. Bez dostępu światła prątki mogą żyć w wyschniętej plwocinie, nie tracąc wirulencji przez kilka miesięcy. Są również bardziej oporne niż inne bakterie na działanie środków chemicznych. Znoszą dość duże koncentracje barwników (zieleń malachitowa w podłożach) oraz kwasów i zasad, które zabijają inne bakterie. Fenol 5°/o zabija prątki (np. w plwocinie) dopiero po 24 godzinach, krezol 2% po 12 godzinach.

Leave a Reply

Przyjaciele
    System reklamy Test
Kategoria
Przyjaciele